Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό με 4-1, να κάνει το τρία στα τρία στα ντέρμπι με τις ομάδες της κορυφής στην έδρα του και να πιάσει κορυφή.

Ο τίτλος του πρωταθλήματος θα κριθεί στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και στο ντέρμπι με τον Άρη την Κυριακή 19 Μαΐου.

Με νίκη ο Δικέφαλος του Βορρά θα στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ορμή στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε τον Παναθηναϊκό. Μόλις στο 2′ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, αλλά το πλασέ του Μπράντον σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Ισπανός επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, γύρισε, σούταρε και η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι, σύμφωνα με το metrosport.gr.

Αναγκαστική αλλαγή ο Μουργκ

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ισορρόπησαν, όμως, δεν κατάφερναν να γίνουν απειλητικοί. Έπρεπε να φτάσουμε στο 19′ για να δούμε την επόμενη τελική ενέργεια, που ήταν ένα σουτ του Κωνσταντέλια το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν, ενώ δευτερόλεπτα πριν ο Μουργκ είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή λόγω ενοχλήσεων.

Καταπληκτική ασίστ ο Κωνσταντέλιας, 1-0 ο Τάισον

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να προσέχουν, πρωτίστως, τις άμυνές τους και να περιμένουν κάποιο λάθος. Το έκανε ο Πέρεθ στο 37′, ο Κωνσταντέλιας έκλεψε, μοίρασε με καταπληκτική ασίστ την μπάλα σε θέση βολής στον Τάισον, στο πέναλτι και ο Βραζιλιάνος έγραψε το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία τελική στο πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες ήταν συντηρητικές και ο ΠΑΟΚ έψαχνε, κυρίως, χώρους στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Δικέφαλος δεν γινόταν επικίνδυνος, αλλά έδειχνε να ελέγχει το υπέρ του αποτέλεσμα με σωστές τοποθετήσεις και ψύχραιμες ενέργειες στην αμυντική του γραμμή.

Δοκάρι του Μπάμπα και απίθανη επέμβαση του Κοτάρσκι

Από το 60′ και μετά το ματς πήρε «φωτιά». Στο 61′ ο Μπάμπα σούταρε με το κακό του πόδι, το δεξί, έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Σπόραρ σε τετ α τετ με απίθανη απόκρουσε με το πόδι.

Πέναλτι στον Σαμάτα, γκολ ο Ζίβκοβιτς

Στο 70′ ο Λίντχαουτ υπέδειξε πέναλτι σε σπρώξιμο του Γεντβάι στον Σαμάτα και δύο λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς το μετέτρεψε σε γκολ. Εκεί που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει το ματς ήρθε το 2-1 για να κάνει ξανά το ματς θρίλερ. Ο Γερεμέγεφ στο 78′ εκμεταλλεύτηκε άστοχη έξοδο του Κοτάρσκι και σκόραρε με κεφαλιά.

Τρομερό πάρτι στο φινάλε

Ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε στα επόμενα λεπτά, ψάχνοντας ένα τρίτο γκολ που θα του έδινε προβάδισμα ασφαλείας. Ο Σβαμπ με κεφαλιά στο 88′ το άγγιξε και, τελικά, το πέτυχε ο Βιεϊρίνια στο επόμενο λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή. Ο Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις, μέσα σε απίστευτη αποθέωση, σημείωσε με κοντινή προβολή το 4-1.

MVP

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς μπήκε ως αλλαγή και με δύο γκολ «ξεκλείδωσε» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ, γράφοντας το 2-0 και το 4-1.

Στο 29′ υπήρξαν διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ για πέναλτι σε χέρι του Χουάνκαρ, αλλά ο Ολλανδός ρέφερι και ο VAR δεν το υπέδειξαν. Το ριπλέι δικαίωσε τους ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (81′ Σβαμπ), Μουργκ (19′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (66′ Ζίβκοβιτς), Ντεσπόντοφ (81′ Βιεϊρίνια), Μπράντον (67′ Σαμάτα)

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (67′ Μλαντένοβιτς), Γεντβάι, Πέρεθ, Τσέριν (90’+ Λημνιός), Αράο, Μπακασέτας (67′ Γερεμέγεφ), Μπερνάρ (85′ Βιλένα), Μαντσίνι (67′ Βαγιανίδης), Σπόραρ